Kominy wentylacyjne jaki wybrać?

W każdym pomieszczeniu niezwykle ważna jest wentylacja i pozbycie się zużytego powietrza poza budynek. W domach prywatnych jak i budynkach użyteczności publicznej najczęściej w tym celu stosuje się kominy wentylacyjne. Istnieją ścisłe przepisy określające jak powinna zostać zbudowana wentylacja i jakie powinna mieć cechy.

Rodzaje kominów wentylacyjnych i producenci

Kominy wentylacyjne dzieli się w zależności od funkcji na nawiewne i wyciągowe. Funkcją jaką mają spełniać kominy nawiewne to dostarczanie powietrza do pomieszczenia. Kominy wentylacyjne wyciągowe mają za zadanie wymieniać powietrze w pomieszczeniu. Ten rodzaj kominów stosuje się w pomieszczeniach, które nie mają okien oraz łazienkach, toaletach, kuchniach i kotłowniach. Elementem widocznym w pomieszczeniu jest kratka wentylacyjna, która odpowiada za wymianę powietrza.

Producentami elementów do kominów wentylacyjnych są takie firmy jak Einstel, CJ Block, Scheidel, Leier, Jawar, Icopal, Plewa oraz inni. Odpowiedni sprzęt można znaleźć w każdym sklepie budowlanym. My jednak zalecamy, żeby takimi pracami zajął się profesjonalista.

Budowa i materiały

Elementy, z których zbudowany jest komin wentylacyjny to: kanały wentylacyjne, kanały spalinowe, pustak wentylacyjny. Do tego dochodzi szeroka gama materiałów, z których może zostać wykonany komin. Wśród nich znajduje się cegła pełna zarówno ceramiczna jak i silikatowa, pustaki wentylacyjne ceramiczne i silikatowe oraz keramzytobetonowe. Tak wygląda to od środka.

Materiałów do budowy kominów wentylacyjnych jest dużo. Główną zauważalną różnicą jest cena. Wytrzymałość w przypadku wszystkich materiałów jest stosunkowo podobna. Warto jednak skonsultować to z pracownikiem sklepu budowlanego. Panuje jednak przekonanie, że kominy wentylacyjne izolowane, to wybór najlepszy ze względu na bezpieczeństwo i jakość wykonania.

Ten rodzaj wentylacji budynków jest stosunkowo tani, do tego ekologiczny. Tego typu rozwiązanie jest stałe i nie ma sensu wymieniać go co kilka lat. Ważne jest jednak regularne czyszczenie komina i sprawdzanie jego stanu technicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *